Sudarion – chusta pośmiertna Jezusa z Oviedo           

Sudarion – chusta pośmiertna Jezusa z Oviedo           

Na trasie naszej pielgrzymki, której głównym celem była Fatima znajdowała się miejscowość Oviedo w północnej Hiszpanii, gdzie przechowywana jest relikwia krwi Chrystusa – Sudarion.

Ponieważ każdy uczestnik miał przygotować informacje dotyczące odwiedzanych miejsc, przydzielono mi Oviedo, a ja nic nie wiedziałam na ten temat. Szukając informacji w internecie natrafiłam na książkę pt. „Święta Chusta Święta Krew - Tajemnica Sudarionu z Oviedo nieznanej relikwii Grobu Pańskiego” napisaną przez Janice Bennett, która przez wiele lat odkrywała prawdę o Sudarionie.

Poniżej podaję najważniejsze fakty dotyczące tej świętej relikwii:

Po nadludzkim wysiłku drogi krzyżowej, Jezus zostaje przybity do krzyża, kona ok. 3 godz. Twarz Jezusa jest zakrwawiona, ma złamany nos, krwotok z nosa, rany od cierni, ciało pokryte krwawym potem. Według Żydów w krwi znajduje się dusza człowieka, dlatego zmarłego należy pochować z krwią. Aby zatrzymać krwotok jeszcze na krzyżu twarz Jezusa zostaje okryta lnianą chustą. Józef z Arymatei dostaje pozwolenie od Piłata na zdjęcie z krzyża i pochowanie ciała Jezusa w swoim grobie. Po zdjęciu ciała z krzyża, chustą zawinięto całą głowę, na czubku została spięta prawdopodobnie cierniem z korony (świadczą o tym małe dziurki w chuście). Badania wykazały na Sudarionie ślady palców lewej dłoni kogoś usiłującego powstrzymać krwotok z nosa. Po przeniesieniu na miejsce pochówku ciało Jezusa i Sudarion zostały zabalsamowane mirrą i aloesem przyniesionym przez Nikodema (J19, 39-40) „Przyszedł również Nikodem, ten, który zjawił się u Jezusa po raz pierwszy nocą, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i owinęli w płótna nasycone wonnościami, zgodnie z żydowskim zwyczajem grzebania zmarłych.” Zabalsamowane ciało owinięte zostało w czysty, bardzo dobry gatunkowo materiał przyniesiony przez Józefa z Arymatei, Sudarion został po zdjęciu z głowy położony z boku. Św. Jan, który z całą pewnością był obecny pod krzyżem i w czasie pogrzebu, wiedział w którym miejscu w piątek, w grobie położono Sudarion jako jedyny z Ewangelistów opisuje ten fakt (J 20, 6-7) „Wszedł do grobu, zobaczył leżące tam płótna i chustę, którą Jezus miał na głowie, leżała teraz nie razem z płótnami, ale oddzielnie na innym miejscu”. Jan, który wszedł do grobu zobaczył, że płótna leżały nienaruszone „ ujrzał i uwierzył”, że Jezus po prostu przeniknął przez nie.

Relikwie Krwi Chrystusa były pilnie strzeżone przez uczniów. Sudarion  prawdopodobnie był własnością św. Piotra, który używał go do uzdrowień.

614 r. Sudarion po najeździe Persów na Jerozolimę zostaje przewieziony do Aleksandrii.

615r. Z Aleksandrii drogą morską  Sudarion dostaje się do Hiszpanii w skrzyni pełnej relikwii.

616r. Sudarion przybywa do Kartageny a następnie do Sewilli, gdzie pozostaje pod opieką św. Izydora doktora Kościoła.

627r. Persowie oddają relikwie Krzyża, które wywieźli z Jerozolimy, ustanowione zostaje święto Podwyższenia Krzyża w dniu 14 września.

657r. Po śmierci św. Izydora Sudarion trafia do Toledo.

711r. Arabowie najeżdżają Hiszpanię. Sudarion opuszcza Toledo i zostaje ukryty na świętej górze Monsacro koło Oviedo, na północy Hiszpanii.

722r. Bitwa pod Covadonga i powstaje niepodległe chrześcijańskie królestwo Asturii.

761r. Arca Santa (Święta Skrzynia) zostaje umieszczona w starym klasztorze San Vincent  na wzgórzu w Oviedo. Nikt nie zna zawartości skrzyni.

791r. W Asturii rozpoczął rządy król Alfons II Cnotliwy.

808r. Jak głosi tradycja, aniołowie wykonują Krzyż Aniołów dla króla, który do dziś znajduje się w herbie Oviedo i na fladze Księstwa Asturii, wraz z Krzyżem Zwycięstwa są symbolami tego regionu.

812r. Król Alfons II buduje Święta Komnatę w bazylice San Salvador i tam umieszcza  skrzynię z relikwiami.

908r. Alfons III Wielki umieszcza Krzyż Zwycięstwa w Świętej Komnacie.

909r. Król Fruela II i jego żona Nunilo ofiarowują Świętej Komnacie Agatowy Relikwiarz.

1030r. Biskup Oviedo, Poncjan, po raz pierwszy otwiera skrzynię z relikwiami. Odnotowano, że z wnętrza skrzyni rozbłysło oślepiające światło i kilka z obecnych przy tym osób straciło wzrok.

1075r. Alfons VI przybywa do Oviedo i po długim duchowym przygotowaniu skrzynia zostaje otwarta po raz drugi. Sporządzony zostaje inwentarz relikwii. Skrzynia zostaje pokryta srebrem i wykonano na niej napis w języku łacińskim „Z grobu Pana Jego Sudarion oraz Jego Najświętsza Krew”.

1547r. Biskup Don Cristobal po trzech dniach postu i modlitwy, próbuje otworzyć skrzynię. Jednak strach nie pozwala mu tego zrobić i skrzynia zostaje zamknięta przez kolejne dwa stulecia.

1765r. Ambrosio de Morales zostaje wydelegowany przez króla Filipa II do sporządzenia inwentarza relikwii katedry w Oviedo. Jako pierwszy opisuje Sudarion. W skrzyni znajdują się między innymi: relikwia Krzyża, kamyk z grobu, suknia, którą Jezus był owinięty w żłóbku, kilka cierni z korony, jeden z trzydziestu srebrników zapłaconych Judaszowi, szkatuła ze srebra i drogocennych kamieni zawierająca czoło i włosy św. Jana Chrzciciela, dłonie św. Szczepana, kilka włosów Marii Magdaleny, sandał św. Piotra Apostoła, sandał św. Andrzeja Apostoła, kości wielu proroków i świętych.

1934r. 11 i 12 października Święta Komnata zostaje niemal doszczętnie zniszczona na skutek wybuchu dynamitu podłożonego w krypcie św. Leokadii. Zniszczone relikwie i święta skrzynia zostają odnowione, Sudarion nie odnosi szkód.

1939r. Odbudowana zostaje Święta Komnata.

1965r. Ksiądz Giuilio Ricci, badacz całunu, odwiedza Oviedo w poszukiwaniu Sudarionu. Jego odkrycia doprowadziły do powstania Hiszpańskiego Centrum Sindonologii.

1988r. Po otrzymaniu zezwolenia przez kapitułę katedry w Oviedo, rozpoczynają się badania naukowe nad Sudarionem.

    Opublikowane wyniki badań nie budzą żadnych wątpliwości dotyczących autentyczności relikwii, porównano je z całunem. Na obydwu materiałach są ślady tej samej grupy krwi, plamy krwi dokładnie się pokrywają. Wykryto też pyłki roślin charakterystycznych dla rejonu Palestyny.

    Kto chciałby zobaczyć Sudarion na własne oczy musi przyjechać do Oviedo w jeden z trzech dni gdy relikwię wyjmuje się ze skrzyni w celu udzielenia nią publicznego błogosławieństwa. Są to 14 i 21 września (pierwszy i ostatni dzień odpustu w katedrze) oraz Wielki Piątek.

    Chociaż nie widzieliśmy Sudarionu, tylko Świętą Skrzynię, w której jest przechowywany, to sama świadomość przebywania w miejscu gdzie znajduje się święta krew przelana ok. dwa tysiące lat temu z miłości do nas, moje serce poruszyła i bardzo emocjonalnie dzieliłam się zdobytą wiedzą z współpielgrzymami. Głębiej przeżywam każdą Eucharystię, w której Chrystus chociaż bezkrwawo ofiarowuje się dla nas, bo kocha każdego bez względu na wiek, wyznanie, kolor skóry. A Ty? Co robisz z tą miłością? Czy potrafisz/chcesz Go naśladować?

Ela K.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.