Święty Józefie Patronie nasz…

Bractwo Świętego Józefa powstało w naszej parafii pięć lat temu. Ksiądz proboszcz zaprosił do niego konkretnych mężczyzn wręczając nam Tajemnice Różańcowe. Pierwsze spotkanie Bractwa odbyło się 19 lutego 2019 roku. Najpierw była msza św. w naszej intencji w kościele, a po niej na plebanii modlitwy i rozmowy przy herbacie.

Jest nas 20 mężczyzn, wszyscy z naszej parafii, w wieku od 15 do 87 lat. Są wśród nas bracia różnych zawodów: nauczyciele, urzędnicy, marynarze, wojskowi, handlowcy oraz uczeń, nasz ministrant. Część z nas jest już na emeryturze. Naszym ojcem duchowym jest brat ks. Ignacy. Łączy nas miłość do Pana Boga i osoba św. Józefa. Święty ten jest naszym Patronem, otacza opieką nasz Kościół, nasze rodziny i nas samych.

Spotykamy się raz w miesiącu na mszy św. w intencji Bractwa i naszych rodzin. Po mszy odmawiamy litanię do św. Józefa i modlimy się do Niego. Na plebanii wymieniamy się Tajemnicami Różańcowymi. Omawiamy intencję papieską, bieżące wydarzenia w Kościele i na świecie. Wśród nas są bracia bardzo zaangażowani w życie Kościoła, uczestniczący w różnych wydarzeniach religijnych w naszej diecezji i w Polsce. Przekazują nam swoje przemyślenia i doświadczenia. Wszyscy natomiast dzielimy się historiami naszego życia, naszymi problemami jak również radościami. Cieszymy się z imienin, urodzin i różnych naszych rocznic. Czekamy z niecierpliwością na każde spotkanie gdyż wtedy jesteśmy blisko z Panem Bogiem i za sprawą św. Józefa tworzymy Wspólnotę. Śpiewamy pieśni do naszego Patrona, cieszymy się, że jesteśmy razem, zjednoczeni na modlitwie wspólnoty dzięki różańcowi zbliżamy się do Boga. Spotkania kończymy odmawiając dziesiątek różańca. Każdy z nas codziennie odmawia różaniec w domu rozważając przydzieloną mu tajemnicę różańcową.

Każdego roku na wiosnę wspólnie pielgrzymujemy. Pielgrzymki wspaniale organizuje brat Adam. Wyruszamy ze Świnoujścia zbierając braci z Wolina i Szczecina. Nasz autokar jest miejscem modlitw i śpiewów z akompaniamentem gitary ks. Ignacego. We wspaniałej atmosferze zdążamy do celu.

Pierwsza Pielgrzymka Mężczyzn Śladami Świętego Józefa odbyła się w marcu 2018 r. do Kalisza, Lubinia, Gostynia i Czmońca. W Bazylice Wniebowzięcia NMP w Kaliszu znajduje się Narodowe Sanktuarium Świętego Józefa z cudownym obrazem. Od 1970 r. jest tam również kaplica męczeństwa i wdzięczności ufundowana przez księży, byłych więźniów Dachau. Być może tutaj zrodziła się myśl o powstaniu naszego Bractwa.

W marcu 2019 r. oprócz Kalisza i Gostynia byliśmy w Poznaniu i Skrzatuszu.

W kwietniu 2022 r. odbyliśmy pielgrzymkę do Wałbrzycha, Krzeszowa i Legnicy. W Wałbrzychu z niemałym trudem weszliśmy szlakiem niebieskim na górę Chełmiec (851 m n.p.m.) rozważając stacje drogi krzyżowej. Od kilku lat jako Parafia wspieramy budowę kościoła pod wezwaniem MB Częstochowskiej w Wałbrzychu-Kondratowie, a w ubiegłym roku Bractwo ufundowało temu kościołowi piękny zewnętrzny różaniec, wykonany przez naszego Brata Artura.

W kwietniu 2023 r. odbyliśmy pielgrzymkę do Koszalina, Słupska, Piaśnicy, Swarzewa, Białogóry i Gdańska. W Swarzewie nawiedziliśmy Sanktuarium Królowej Polskiego Morza, Matki Boskiej Swarzewskiej, czczonej przez Kaszubów.

W nawiedzanych przez nas kościołach ks. Ignacy celebrował Eucharystie, w których aktywnie uczestniczyliśmy. Wszędzie byliśmy bardzo serdecznie przyjmowani. W kwietniu tego roku planujemy Pielgrzymkę Mężczyzn Śladami Świętego Józefa po naszej metropolii: Jenikowo, Stargard, Kołbacz, Pyrzyce, Rokitno, Międzyrzecz, Paradyż. Będzie jak zwykle modlitewnie i radośnie.

… módl się za nami i naszymi rodzinami.

Wiesław