Kończąc kazanie podczas mszy odpustowej ku czci św. Bonifacego ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga zaakcentował, że potrzebna jest edukacja katolicka. Przypomniał, że wiara katolicka i prawdy wiary katolickiej nie są jedynie dodatkiem do życia. Są esencją życia, jego światłem. Są drogą skutecznego życia. Dlatego niezbędny jest powrót do gorliwości ewangelizacyjnej i do zapału misjonarskiego.
W dzisiejszych czasach zaczyna nas ogarniać przeświadczenie że nie możemy nikomu nic narzucać. Jednak musimy pamiętać, że nie możemy czekać z pomocą kiedy ktoś sam sobie chce wyrządzić szkodę. Szczególnie jeśli widzimy, że zagrożona jest nie tylko czyjaś doczesność, ale wieczność. W takiej sytuacji musimy iść z pomocą benedyktyńską: codzienną modlitwą i służbą miłości. Jest to bardzo potrzebne dzisiejszej Europie. Jednak interpretując słowa „służba miłości” musimy mieć w pamięci słowa Prymasa Wyszyńskiego, którymi nauczał, że dopóki nie zadbamy o własny dom, nie możemy się rozdrabniać i rozdawać wszystkiego innym. Najpierw trzeba uporządkować własny dom i własne podwórze, aby mieć co dawać innym. Bo z chaosu niewiele się rozda, a z życia uporządkowanego można rozdawać wiele.
Duchowny powtarzał, że zasady ewangeliczne, zasady religii katolickiej, zasady życia ewangelicznego stanowią to uporządkowane życie, którym możemy dzielić się z innymi. I zawsze trzeba mieć nadzieję. Nadzieję zasiewał Bonifacy, nie patrząc na bezpośrednie owoce, na ich liczbę, na ilość nawróconych. Często był w rozterce. A mimo to, po upływie tysiąca trzystu lat my dalej o nim pamiętamy. Pamiętamy, bo sens ewangelizacji jest w darze serca, a nie w wynikach statystycznych. Jako przykład kapłan przywołał świece: Jeżeli świeca przygasa to wystarczy zapalić od niej kolejną, a przyjdzie czas, że od tej jednej, nowej zapłoną następne.
Ksiądz Arcybiskup nie ma wątpliwości, że przyjdzie czas, że narody Europy będą się budzić i pośrodku chaosu, społecznych i politycznych dyskusji, często wymuszanych decyzji, rozwiązań mających początek w kłamstwie Europa i Polska zatęsknią za prawdą, jasnością i jednoznacznością. Zatęsknią za tym co Boże, za tym jak powinno wyglądać życie.
Arcybiskup Dzięga prosił, abyśmy o tym pomyśleli, bo to dotyczy każdego z nas. Nasze życie jest ziarnem, które jest dane na dzisiejszy czas. Ziarnem, które ma stanowić zabezpieczenie na przyszłość, dla pokoleń, które przyjdą po nas. Nawoływał nas do tego, abyśmy podziękowali Panu Bogu, podziękowali Kościołowi za świętych naszych dziejów, za męczenników i wyznawców. Abyśmy podziękowali za ludzi, którzy żyli życiem czystym i mądrym. Zachęcał, abyśmy podziękowali Panu Bogu za te zasoby, za źródła które są otwarte także dla nas i abyśmy szli w nowy czas bez lęku. Aby także przez nas dobry Bóg zasiewał prawdę, życie i miłość. Kazanie Arcybiskup zakończył słowami: Idźcie na cały światy i czyńcie uczniami wszystkie narody. Po tych słowach w kościele rozległy się gromkie brawa.
Przed udzieleniem błogosławieństwa i rozesłaniem ksiądz Arcybiskup do św. Bonifacego porównał… naszego Księdza Proboszcza, który własnymi nogami od kilku lat kreśli krzyż nad krajami które potrzebują nawrócenia.
Po mszy św. ku czci św. Bonifacego biskupa i męczennika tradycyjnie świętowaliśmy w ogrodach parafialnych przy wyśmienitych daniach z grilla (rewelacyjne szparagi 😊), ciastach i muzyce. Pogoda dopisała, nie było końca rozmowom, uśmiechom i wspomnieniom. Przy wspólnych stołach siedzieli księża z sąsiednich parafii: młodsi i świnoujscy seniorzy, nasi parafianie i goście. Była siostra zakonna i wolontariusze pomagający przy chorych. Pomiędzy uczestnikami biesiady nie zabrakło też Arcybiskupa Seniora.
Tegoroczny odpust na pewno pozostanie w naszych pamięciach. Obyśmy pamiętali też o nauce, którą usłyszeliśmy i z wiarą przygotowali się na świętowanie obchodów 2000-lecia Chrześcijaństwa. Obyśmy krocząc śladami św. Benedykta – Patrona Europy i św. Bonifacego – naszego Patrona dobrze nauczali i dobrze czynili. Aby z ziaren w nas zasianych wyrosły dobre plony dla przyszłych pokoleń.
Magda
nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.