Piątek 19 lipca

14.45 rozpoczęcie

15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia

15.30 koncert kapeli Ostromice

17.00 rekonstrukcja historyczna „Pierwsze przybycie Ottona do Wolina”

18.00 Msza Święta – dekanalne jubileusze małżeńskie

19.00 koncert Słowiańskie Echa

21.00 koncert Gawęda Ottonowa

Sobota 20 lipca

10.00 koncert zespołu ludowego Stawnianki

11.00 koncert zespołu ludowego Stepniczanie

od  10.00 do  12.00 Sympozjum Ottonowe

od  10.00 do  12.00 pierwsza część konkursu dla KGW

12.00 Msza Święta – dekanalny dzień chorego

13.00 Społecznik (dzieci i młodzież)

13.10 koncert Kalina Kobylanka

od  14.00 do  16.00 druga część konkursu dla KGW / warsztaty kulinarne

15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia

- koncert Perełki Wisełki

16.00 ogłoszenie wyników konkursu KGW

16.05 kapela Biesiada

17.00 rekonstrukcja historyczna „drugie przybycie Ottona do Wolina”

17.30 koncert Śpiewające Golczewo

19.00 koncert Jontki

Niedziela 21 lipca

10.00 koncert Maliny Golczewo

11.00 koncert Stepnica

12.00 procesja Ottonowa z kościoła Św. Stanisława

12.15 uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Biskupa Henryka Wejmana oraz poświęcenie „Dzwonu Wiary Św. Ottona”

13.30 koncert Orkiestry Brata Sobisia

14.30 koncert Srebrzyści Akordeoniści

16.00 koncert Kantata Dekalog

Dbajcie o ludzi, służcie ziemi szczecińskiej, bo to nasz wielki skarb.

św. Jan Paweł II, 11 czerwca 1987 r.

Drodzy Współbracia w Kapłaństwie, Osoby Życia Konsekrowanego, Diecezjanie, mieszkańcy ziemi nad Odrą i Bałtykiem.

W obchodzoną dzisiejszej niedzieli uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Jezus wskazuje na niebo, do którego jesteśmy zaproszeni, w którym jest miejsce dla każdego z nas. O tym przeznaczeniu przypominał nasz Patron św. Otton przed wiekami głosząc mieszkańcom tych ziem Ewangelię i udzielając im chrztu. Przed nami archidiecezjalne obchody Jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu.

Przygotowywaliśmy się do tego jubileuszu w parafiach Archidiecezji od września ubiegłego roku, każdego czternastego dnia miesiąca, odprawiając „Nowennę Odnowy Wiary”, opartą na Ślubach Jasnogórskich, odnoszonych do różnych obszarów współczesnego życia. Z kolei odmawiana litania do św. Ottona przywołując Jego przymioty, uzmysłowiła nam wyjątkowy charakter ewangelizacyjnej misji Pomorza. Centrum tych diecezjalnych modlitw były miejsca, w których św. Otton głosił Dobrą Nowinę i udzielał Chrztu św. Ufam, że zarówno czas przygotowań duchowych, jak i obchody Jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu, które rozpoczniemy już w przyszłą niedzielę w uroczystość Zesłania Ducha Świętego będą czasem duchowej odnowy i pogłębienia wiary.

Ufam nadto, że gdy Obchody Ottonowe zakończą się w przyszłym roku w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła będziemy mogli wyśpiewać wdzięczne „Te Deum” za bogactwo otrzymanych łask. Dziękując kapłanom, osobom życia konsekrowanego, seminarium i wspólnotom parafialnym, wszystkim diecezjanom włączającym się w te przygotowania, teraz pragnę zaprosić na uroczyste rozpoczęcie obchodów Roku Ottonowego w naszej Archidiecezji. Nastąpi ono w przyszłą niedzielę tj. 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. We wszystkich świątyniach Archidiecezji podczas każdej Mszy świętej wspólną modlitwą zainaugurujemy Rok Ottonowy w Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej. Uczynimy to w łączności z celebracjami odbywającymi się w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła, gdzie tej niedzieli o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza święta z udziałem duchowieństwa, osób życia konsekrowanego, nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, służby liturgicznej ołtarza i diecezjan.

Dzień później, w poniedziałek 20 maja, w uroczystość NMP Matki Kościoła głównej Patronki naszej Archidiecezji, będziemy obchodzili Dzień Jedności Wspólnot i rozpoczniemy Tydzień Ewangelizacji. Dlatego zapraszam do Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie na uroczystą Mszę świętą w poniedziałek o godz. 18.00 przedstawicieli grup życia apostolskiego, ruchów, wspólnot oraz duszpasterzy i moderatorów tych grup, z którymi wspólnie zawierzymy Matce Kościoła naszą Archidiecezję.

Zapraszając do udziału w uroczystościach inaugurujących Jubileusz 900 lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu zawierzam naszą Archidiecezję opiece NMP Matki Kościoła oraz św. Ottona i z serca Wszystkim błogosławię.

† Zbigniew ZIELIŃSKI Administrator Apostolski Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Szczecin, 12 maja 2024 r.