26 lipca wspominamy Świętych Joachima i Annę. Rzadko jednak składając życzenia znajomej Ani myślimy o tym, że jest ona imienniczką babci Pana Jezusa. To popularne imię kojarzy się z Anną German, Jantar, Dymną, a nawet postaciami fikcyjnymi jak Anna Karenina czy ukochana przez wiele pokoleń dziewcząt – Ania Shirley z Zielonego Wzgórza.

O rodzicach Najświętszej Maryi Panny w Piśmie Św. nawet nie wspomniano. Jedyne informacje dotyczące ich życia pojawiają się w pismach apokryficznych, pochodzących z początków chrześcijaństwa. Apokryfy nie należą do ksiąg natchnionych, ale w swojej treści, oprócz opisów legendarnych i baśniowych, zawierają informacje prawdziwe, przekazywane przez Tradycję Kościoła. Najwięcej wiadomości o rodzicach Maryi znajduje się w Protoewangelii Jakuba z II wieku. Opisany jest tam dramat Joachima i Anny, którzy przez dwadzieścia lat małżeństwa nie doczekali się dzieci. Było to wówczas uważane za hańbę i karę Bożą. Bardzo nad tym boleli. Aby prosić o łaskę ojcostwa Joachim zaszył się na pustyni. Pościł przez 40 dni i nocy. Zrozpaczona Anna udała się do ogrodu, żeby opłakiwać swoje życie. Tam wypowiedziała błagalną modlitwę: „Panie, Boże wszechmogący, który obdarzyłeś potomstwem wszystkie stworzenia, zwierzęta dzikie i domowe, gady, ryby, ptaki i wszystko to cieszy się ze swego potomstwa, dlaczego mnie jedną odsunąłeś od daru twojej łaskawości?”. Wtedy ukazał się jej Anioł, który zapowiedział narodzenie dziecka: „Anno, Anno. Wysłuchał Pan Bóg modlitwę twoją. Poczniesz i porodzisz, a potomstwo twoje będzie przepowiadane po całej ziemi”. Rzekła Anna: „Na Boga żywego, czy zrodzę chłopca, czy dziewczynkę, zawiodę ją w darze Panu, Bogu mojemu, i dziecko to będzie Mu służyło po wszystkie dni swego żywota”.

Wytrwała modlitwa małżonków sprawiła, że w 45 roku życia Anny na świat przyszła ich jedyna córka – Maryja, która, według słów anioła – jest „radością ziemi”. Święci Joachim i Anna wypełnili znakomicie swoje rodzicielskie obowiązki, by przygotować Córkę do misji, jaką Pan Bóg dla Niej zaplanował. Ich doświadczenia mogą stanowić nie tylko źródło pociechy wśród codziennych kłopotów i rozczarowań, ale także zachętę, by w żadnym wieku nie poddawać się zniechęceniu i zgorzknieniu.

Nie bez powodu Św. Anna jest patronką życia rodzinnego, kobiet rodzących, matek, małżeństw, wdów i położnic. Imię Anna przypisywane jest kobietom dbającym o dom, które są niezwykle oddane mężowi i dzieciom. Anna znaczy łaska, wdzięczność. Każdy z nas tej łaski potrzebuje. A Św. Anna potrafi zrozumieć nas i nasze trudności. Pamiętajmy o niej, gdy mamy poczucie odrzucenia, gdy nie możemy w życiu czemuś sprostać, czegoś zrobić, utrzymać jakiejś relacji. Prośmy o jej wstawiennictwo w sytuacjach trudnych, gdy mamy poczucie „bezowocu”. Pewna siostra, dominikanka klauzurowa z Klasztoru św. Anny pod Częstochową powiedziała: „Ci, którzy idą do Mamy Pana Jezusa na Jasną Górę, zatrzymują się tutaj, u Jego Babci. Św. Anna ma u Jezusa większe chody, no bo który wnuk odmówi babci?”.

To od babci Pana Jezusa najlepiej nauczymy się dystansu do tego, za czym najbardziej tęsknimy i czego pragniemy. Gdy pragniemy czegoś za bardzo, może to nas zniewolić. Ona pragnęła dziecka tak bardzo, że płakała wołając: „Biada mi! Zostałam zrodzona przeklęta wobec synów Izraela. Stałam się przedmiotem obelg, zelżona, wyszydzono mnie i wygnano ze świątyni Pana, Boga mojego!” Pan Bóg wysłuchał jej płaczu i obdarzył córką. Spełniło się jej marzenie. Jednak nie zatrzymała dziecka tylko dla siebie. To co najcenniejsze potrafiła oddać Panu Bogu. I myślę, że nigdy tego nie żałowała. 

Wizerunek Św. Anny Samotrzeciej z Matką Bożą i małym Jezusem „we troje razem” symbolizuje następstwo pokoleń. Trzeba słuchać dziadków, przodków. Uczyć się budować relacje. Ta Święta Babcia może nauczyć nas otworzyć serca, słuchać starszych, naszych mam i babć. Może wesprzeć w byciu dobrymi rodzicami i dziadkami. Dlatego prośmy o wstawiennictwo św. Anny, która u swego Wnuka może orędować i wypraszać potrzebne łaski na trudne chwile życia.   

Niech się jak chce ze mną dzieje,
w tobie Święta Anno mam nadzieję
”.

z dedykacją dla Mamy w Dniu Imienin – Magda

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.