Parafia pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie

   Borne Sulinowo jest najmłodszym miastem w Polsce. A jego historia jest bardzo ciekawa. Po dojściu Hitlera do władzy w latach 1933-1938 na bazie małych wiosek Linde oraz Gross Born utworzono tu wielki garnizon wojsk niemieckich przewidziany dla stacjonowania 20 tys. żołnierzy i służb cywilnych. Po wybuchu II wojny światowej utworzono w okolicy obóz jeniecki dla oficerów (Oflag Gross Born). W lutym 1945 r. w okolice Gross Born dotarły wojska radzieckie oraz oddziały I Armii Ludowego Wojska Polskiego, które opanowały ten teren. Od zakończenia II wojny światowej do 1992 r. stacjonowała na tych terenach Armia Radziecka. Dlatego dopiero 15 września 1993 r. Borne Sulinowo pojawiło się na mapach i otrzymało prawa miejskie jako miasto polskie.

   Zarówno w czasie stacjonowania wojsk niemieckich jak i radzieckich nie było tutaj budowli sakralnych. Dzisiejsza parafia rzymskokatolicka pw. św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie powstała 15 lutego 1993 r. Budynek kościoła tworzą: dawna niemiecka kantyna (stołówka żołnierska) i dobudowane do niej radzieckie kino z lat 70-tych. Początkowo w budynku dawnego kinoteatru funkcjonowała tylko kaplica. W maju 1996 r. oddano do użytku kościół. Stojący obok budynek koszarowy stał się siedzibą parafii. Kościół i plebania otoczone są murem kamiennym.

Ozdobą kościoła są zabytkowe żyrandole przeniesione z dawnego kasyna oficerskiego. W 2003 r. w kościele św. Brata Alberta w Bornym Sulinowie w dziesięciolecie istnienia parafii odsłonięto replikę Tryptyku Matki Boskiej Jenieckiej – żołnierskiego ołtarza który zdobił kaplicę jenieckiego obozu oficerskiego. Oryginał został wykonany przez artystę porucznika Jana Zamoyskiego w obozie jenieckim w Neubrandenburgu. Powstał z papieru pakowego, drewna i puszek po konserwach. Wraz ze swoim twórcą w 1944 roku trafił do Oflagu Gross Born. W lutym 1945 r. z płonącej kaplicy wyniósł go kapelan 4 Dywizji Piechoty I Armii LWP ksiądz Marian Mościński. Od tej pory ołtarz towarzyszył mu w żołnierskiej posłudze kapłańskiej. Odprawił przy nim mszę w Kołobrzegu, w czasie zaślubin Polski z morzem oraz mszę dziękczynną nad Łabą 9 maja 1945 r. w Dniu Zwycięstwa. Potem ksiądz Mościński został zdemobilizowany i zabrał ołtarz do swojej parafii. W latach 70-tych tryptyk trafił do warszawskiego kościoła garnizonowego późniejszej Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

   Replika odsłonięta w 2003 r. nie jest identyczna z pierwotnym ołtarzem, wykonano ją ze współczesnych materiałów. Znajduje się ona w głównym ołtarzu kościoła. Dopiero w 2008 r. oryginał Tryptyku przekazany został parafii w Bornem Sulinowie przez bpa polowego T. Płoskiego. Został on umieszczony w kaplicy kościoła. Ołtarz tej kaplicy jest wykonany z kamieni pochodzących z obozu Grossborn.

Tryptyk w części centralnej przedstawia Matkę Boską Jeniecką. W lewym skrzydle eksponowani są trzej królowie Polski: Chrobry, Jagiełło i Batory, a w prawym ukazano pokłon polskich chłopów, mieszczan i szlachty przed Matką Boską. W 2009 r. do kościoła dobudowano wieżę-dzwonnicę.

  Na dawnej pustyni duchowo – religijnej wzywane jest dziś imię Jezusa Chrystusa. Kościół służy mieszkańcom i licznie przybywającym turystom. Oprócz kościoła parafialnego w Bornem Sulinowie znajduje się klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych – Maryi Matki Pojednania.

Magda i Waldek

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.