Po wzruszeniach w Szczepanowie (już opisanych przez Krysię), kolejna piękna świątynia to Sanktuarium Narodzenia NMP w Okulicach, a w nim słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany na lipowych deskach. Jest on kopią pierwotnego obrazu Jasnogórskiego. 08 kwietnia 1962 r. prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński uroczyście koronował ten cudowny obraz. O godz. 11.oo. uczestniczymy we mszy św. odpustowej (odpusty odbywają się tu w Zielone Świątki, święto Narodzenia Matki Bożej i w uroczystość św. Józefa). Zauroczeni jesteśmy miejscami, które nawiedzamy – to uczta zarówno dla duszy jak i dla doznań estetycznych.

W Hebdowie (wieś położona w gminie Nowe Brzesko), kłaniamy się z radością Matce Bożej nazywanej Nadwiślańską Panią. Słynącą łaskami postać Madonny w kościele pochodzącym z przełomu XVII i XVIII w. otaczają różne wota. Kościół ten z przylegającym do niego kompleksem ponorbertańskim to prawdziwa perła historyczna.

Kolejna perła to Cudowny Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich. Matka Boża od prawie 400 lat była tu otoczona kultem w starej świątyni z XVIII w. pw. św. Sebastiana męczennika. Obraz MB przeniesiono do nowego kościoła Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej ufundowanego z darów Parafian, Polonii z Chicago i datków zebranych podczas koncertów charytatywnych. Obraz Matki Bożej znajduje się w prezbiterium nowego kościoła, w centrum wielkiego ryngrafu, na którym umieszczono sceny z życia Maryi, a między nimi i wokół wizerunku „fruwają” srebrne anioły. Niespodziewanie przed zwiedzaniem kościoła, sanktuarium i modlitwami w nich, ks. proboszcz Stanisław ugościł nas pieczonymi kiełbaskami, które zostały przyjęte z entuzjazmem, bo też kiełbasy z tych rejonów są znakomite.

Po doznaniach duchowych i smakowych jak zwykle z modlitwą i śpiewem przy dźwiękach gitary ks. Ignacego dążymy na nocleg do Niechobrza – wsi na Podkarpaciu w powiecie rzeszowskim. Patrząc przez okna autokaru na mijane pola i lasy budzą się we mnie wspomnienia, bo to moje rodzinne strony – w Rzeszowie spędziłam dzieciństwo i młodość. W domu rekolekcyjnym „Magnificat” mamy zarezerwowane 5 noclegów.

21 maja po śniadaniu w Niechobrzu, które w obfitości przygotowała nam p. Bożenka, podążamy do Opactwa Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu, po którym oprowadza nas ks. Marek. Na rynku jemy lody, przyglądamy się podcieniom i innym zabytkom i jedziemy do pobliskiego Przeworska. Znajduje się tu Bazylika Kolegiacka pw. Ducha Świętego – gotycki kościół wchodzący w skład dawnego zespołu klasztornego Bożogrobców posiada godność bazyliki mniejszej, od 2003 r. kolegiaty, a od roku 2012 sanktuarium Grobu Bożego. Świątynia jest również jedyną w Polsce bazyliką noszącą wezwanie Ducha Świętego. Kościół pochodzący z XV w jest jednym z cenniejszych zabytków architektury średniowiecznej w południowo-wschodniej Polsce. W XVIII wieku umieszczono tu relikwie krzyża świętego. Najważniejszą częścią zabudowań nieodłącznie związaną z kultem Grobu Pańskiego w Jerozolimie, przy którym ustanowiono bożogrobców, jest wzniesiona w latach 1692–1727 kaplica Grobu Bożego – wierna kopia kaplicy Grobu Chrystusa w Jerozolimie, posiada relikwie skały z Grobu Jerozolimskiego. Z zaciekawieniem słuchamy ks. Tadeusza (kolega kursowy ks. Ignacego), który pięknie opowiada o historii tego miejsca. W kaplicy Grobu Bożego ks. Ignacy odprawia mszę św. a ja w sercu i myślach przywołuję wspomnienie, gdy na kolanach wchodziłam do Grobu Świętego w bazylice w Jerozolimie.

W drodze na obiad do Niechobrza zwiedzamy jeszcze Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej . W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W roku 2010 prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a 10.09.2023 r. papież Franciszek włączył do grona błogosławionych rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmioro dzieci, którzy za ukrywanie Żydów zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców.

Elżbieta

 

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.