Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie jest jedną z najstarszych świątyń Śląska gdyż sięga XII w. Początkowo romańska choć jej obecny wygląd zawdzięcza gotyckiej i barokowej przebudowie. Pełni obecnie funkcje sakralne, mimo iż jej remont po wojennych zniszczeniach wciąż trwa; między innymi restaurowane są freski w kaplicach bocznych oraz sklepienie. Niestety z powodu zniszczeń wojennych nie zachowało się zbyt wiele gotyckich detali architektonicznych. Całkowicie nowożytnym elementem jest wieża zachodnia, wzniesiona na miejscu zawalonej w XIX wieku wieży średniowiecznej.

W Głogowie są Cisi Pracownicy Krzyża – stowarzyszenie założone w 1950 r. przez włoskiego kapłana bł. ks. prałata Luigi Novarese, które ma charakter wspólnoty osób konsekrowanych: kapłanów i wiernych świeckich zaangażowanych w uświadamianie ludziom chorym i niepełnosprawnym chrześcijańskiego sensu ich cierpienia. W roku 1982 założyciel stowarzyszenia, ks. Luigi Novarese i współzałożycielka – siostra Elwira Miriam Psorulla przybyli do Polski na zaproszenie ks. abpa Kazimierza Majdańskiego, ordynariusza diecezji szczecińskiej. Wówczas ks. Novarese zaczął tworzyć pierwsze plany zainicjowania nowej wspólnoty w Polsce. I tak 13 stycznia 1997 r. wspólnota osiedliła się na stałe w Głogowie gdzie prowadzą Dom Rekolekcyjno-rehabilitacyjny, Warsztaty Terapii Zajęciowej i przedszkole.

Po noclegu, mszy św. i śniadaniu ruszamy dalej.

Takim miejscem, które wybrał sam Bóg, aby ludzie doświadczali w nim Jego obecności i Jego łaski – jak przyznał Jan Paweł II – jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Do tego miejsca pielgrzymują miliony ludzi z całego świata, do kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny.

„Jezu, jest jeszcze jedna tajemnica w mym życiu – najgłębsza, ale i najserdeczniejsza – to Ty sam pod postacią chleba, kiedy przychodzisz do mojego serca. Tu jest cała tajemnica mojej świętości. Tu serce moje złączone z Twoim staje się jedno, tu już nie istnieją żadne tajemnice, bo wszystko Twoje – moim jest, a moje – Twoim. Oto wszechmoc i cud Twojego miłosierdzia” (Dz. 1489). Modlimy się koronką do Miłosierdzia Bożego. Miłym zdarzeniem w tym miejscu było spotkanie z siostrą Halinką, która niejednokrotnie przebywała w Świnoujściu i zyskała stałe miejsce w sercach wielu osób z naszej Wspólnoty.

Nawiedzamy też Sanktuarium św. Jana Pawła II – nowy kościół konsekrowany 16.10.2016 r. jest jedną z budowli Centrum św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. To wyjątkowe miejsce, w którym pielgrzymi z całego świata modlą się w duchu nauczania Świętego zainspirowani świadectwem Jego życia.

Rozmodleni i wypełnieni miłością zmierzamy do Gosławic wsi położonej w powiecie tarnowskim. Czeka nas tam obiadokolacja i nocleg w domu rekolekcyjnym sióstr kanosjanek. To Córki Miłości Służebnice Ubogich – zgromadzenie założone przez św. Magdalenę di Canossa. Poświęcają się braciom i siostrom najbardziej potrzebującym wychowania, ewangelizacji i opieki w chorobie, poprzez „posługi miłości”, które św. Magdalena nazwała „nieustannymi i ciągłymi”. „Nie zapominajcie, że jesteśmy czwórką biednych kobiet, bez tytułów, wyróżnień, służebnicami ubogich, jeszcze nie godnymi, by być nazywanymi Służebnicami Boga”. – św. Magdalena di Canossa.

W Gosławicach są cztery siostry: trzy pochodzące z Indii i siostra przełożona – Polka. Wszystkie radosne i pełne zapału – cudownie się nami opiekowały. W Gosławicach zatrzymujemy się na dwie noce, aby mieć możność nawiedzenia miejsc położonych w pobliskim rejonie Małopolski.

W niedzielę udajemy się na mszę św. do Sanktuarium NMP Wniebowziętej w Przeczycy. To miejscowość w powiecie dębickim w pobliżu rzeki Wisłoki. Wnętrze neogotyckiej świątyni skrywa m.in.: okazały ołtarz główny, pochodzący z 1913 roku ze słynącą łaskami późnogotycką rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z końca XV wieku, zwaną Matką Boską Przeczycką, ukoronowaną w 1925 r. Figura ma burzliwą historię, trzykrotnie okradano go z korony. W 1975 r. w jego rekoronacji brał udział Karol Wojtyła, ówczesny biskup krakowski. Przeczyckie odpusty, odbywają się rokrocznie 15 sierpnia i trwają 8 dni.

Elżbieta

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.