Maj to szczególny miesiąc dla wszystkich katolików. To właśnie wtedy oddajemy szczególną cześć Matce Bożej. Nabożeństwa gromadzą wieczorami wiernych w kościołach, przy kapliczkach, przydrożnych figurach czy krzyżach, a także przy medialnych przekaźnikach.

Początków tego nabożeństwa należy szukać w pieśniach sławiących Maryję znanych na Wschodzie już w V wieku. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X (+ 1284). W swoich wierszach sławi on Maryję, a w jednym z nich pod ciekawym tytułem: „Niech przyjdzie dobry maj”, opiewa błogosławieństwo tego miesiąca. Zachęcał także by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki. Bł. Henryk Suzo (+ 1366) wspomina, że jako dziecko zbierał w maju kwiaty na łąkach i zanosił je Maryi. Po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi w wydanej w 1549 r. w Niemczech książeczce „Maj duchowy”, która była odpowiedzią na Reformację.

W wielu żywotach świętych oraz kronikach zakonnych można wyczytać o majowym kulcie Maryi Panny. Dobrym przykładem jest św. Filip Nereusz (+ 1595), który gromadził dzieci przy figurze Matki Bożej, zachęcał do modlitwy i do składania u jej stóp kwiatów. Żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu o. Ansolani SI organizował w kaplicy królewskiej specjalne koncerty pieśni maryjnych, które kończył uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Wielkim propagatorem tej formy czci Matki Bożej był o. Muzzarelli SI, który wprowadził nabożeństwo majowe w kościele Il Gesu w Rzymie i rozpowszechnił w Paryżu.

W 1859 r. papież, Pius IX, zatwierdził obowiązującą do naszych czasów formę nabożeństwa, składającego się z Litanii Loretańskiej, antyfony: „Pod Twoją obronę”, modlitwy św. Bernarda „Pomnij o Najświętsza Panno Maryjo”, przemówienia lub czytania okolicznościowego, uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i pieśni majowej.

W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili jezuici w Tarnopolu w roku 1838, a rok później wydali we Lwowie pierwszą książeczkę o nabożeństwach majowych. W połowie XIX wieku nabożeństwo majowe przyjęło się we wszystkich prawie krajach.

Najważniejszą częścią nabożeństwa majowego jest Litania loretańska, czyli jeden z najwspanialszych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. To piękny zbiór komplementów dla Maryi. Źródła podają, że powstała już w XII wieku we Francji, lecz pierwsza forma się nie zachowała. Pośród różnych wersji utrwaliła się właśnie ta, która wywodzi się z włoskiej miejscowości Loreto, gdzie od pierwszej połowy XVI wieku Maryja była szczególnie czczona tą modlitwą. Po raz pierwszy w formie drukowanej litania ukazała się w 1572 r. we Florencji i zawierała 43 wezwania. Przypuszcza się, że część tytułów Maryi pochodzi z wpisów w księgach sanktuarium Domku Loretańskiego.

Tekst litanii miał przedłożyć do zatwierdzenia papieżowi Grzegorzowi XIII archidiakon Guido Candiotti 11 czerwca 1587 r. W roku 1631 Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Te, które następowały, posiadały aprobatę Kościoła. I tak z czasem dodano nowe wezwania (inwokacje): Królowo Różańca Świętego (1675), Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta (1846), Matko Dobrej Rady (1903), Królowo pokoju (1917), Królowo Wniebowzięta (1950), Matko Kościoła (1980), Królowo Rodzin (1995), Matko Miłosierdzia, Matko nadziei i Pociecho migrantów (2020).

W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 54, a w Polsce 55. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, 12 października 1923 r. dołączono do Litanii wezwanie Królowo Polskiej Korony, przekształcone po drugiej wojnie światowej na Królowo Polski.

To głęboka i piękna modlitwa jednocząca z Bogiem, w której nasza Ukochana Matka modli się z nami i za nami. Korzystajmy!

Ps. W 1850 roku Karol Antoniewicz Bołoz napisał we Lwowie pieśń „Chwalcie łąki umajone”, którą nadal śpiewa się w trakcie nabożeństw majowych.

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.