„Jak umiłowany Bóg chce”

W Ornecie u sióstr katarzynek była nasza „baza pielgrzymkowa”, gdzie wracaliśmy na odpoczynek po trudach codziennego pielgrzymowania do świętych miejsc na Warmii. Założycielką wspólnoty była urodzona w Braniewie w 1552 r. Regina Protmann beatyfikowana przez Świętego Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r., o której tak powiedział: „Zapominając o sobie, Błogosławiona Regina dalekowzrocznym spojrzeniem obejmowała potrzeby ludu i Kościoła. Hasłem jej życia stały się słowa: Jak Bóg chce. Żarliwa miłość przynaglała ją do pełnienia woli Ojca Niebieskiego, na wzór Syna Bożego. Nie lękała się podejmować krzyża codziennej służby, dając świadectwo Chrystusowi zmartwychwstałemu.”

Siostry Katarzynki (w 1583 r. pierwsza reguła zgromadzenia) posługują w jedenastu państwach, a na terenie Polski w Braniewie, Barczewie, Biskupcu, Bisztynku, Brąswałdzie, Częstochowie, Dobrym Mieście, Elblągu, Gietrzwałdzie, Głotowie, Jezioranach, Krynicy Morskiej, Lidzbarku Warmińskim, Lubominie, Łomiankach, Nowym Dworze Mazowieckim, Olsztynie, Siemkach, Świętej Lipce, Warszawie i Ornecie. Pracują w szpitalach, domach starców i opieki społecznej. Prowadzą przedszkola, domy dziecka, ośrodek terapii uzależnień dla dziewcząt i chłopców i katechizują. Posługują przy parafiach, między innymi jako zakrystianki i organistki.

Wszystkie Eucharystie sprawowane w czasie pielgrzymki były dla mnie głębokim przeżyciem duchowym. Myślę, że na intensywność przeżyć miały wpływ: czas, miejsce, wspólnota, a przede wszystkim otwarcie się na działanie Ducha Świętego.

Dla mnie wyjątkowym miejscem na trasie naszej pielgrzymki okazał się Bisztynek, gdzie szczególnie głęboko przeżyłam Eucharystię sprawowaną w kościele farnym pw. św. Macieja Apostoła i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa.

Pierwotnie kościół farny miał być pw. św. Marty, ale biskup Sorbom zmienił tytuł przy konsekracji kościoła na św. Macieja Apostoła. W czasie mszy konsekracyjnej podczas podniesienia Hostii miały upaść na ołtarzu krople krwi. Od tamtych czasów kościół ten jest traktowany jako Sanktuarium Krwi Chrystusa. Obecnie świątynia jest trójnawową halą o ośmiu przęsłach w stylu późnego baroku. Ołtarz główny w stylu rokokowym, jak również ołtarze boczne są dziełem Chrystiana Bernarda Schmidta z Reszla.

Bisztynek (niem. Bischofstein czyli kamień biskupi) to jedno z 12 miast historycznej Świętej Warmii. Miasto powstało na miejscu wsi o nazwie Strowangen w 1346 r. (prawa miejskie 1385 r.). Miasto doznało wiele klęsk (pożar, epidemia dżumy, przemarsze wojsk), które zdziesiątkowały tamtejszą ludność. Wobec tego zostało uchwalone, że w pierwszy czwartek po Wielkanocy, odbywać się będą wspólne modły. Zwyczaj ten uległ wzmocnieniu w 1714 r., kiedy wskutek uderzenia pioruna wybuchł pożar, który zagrażał całemu miastu. Wówczas burmistrz wybiegł na rynek i modlił się na kolanach ślubując, że jeśli Matka Boska ocali miasto, wówczas on zarządzi uroczystą procesję do Świątyni Pokoju ku jej czci. Ogień przygasł mimo silnego wiatru. Tradycja ta trwa do dziś. Bisztynek był miejscem jeszcze wielu innych cudów.

Zachęcam gorąco do odwiedzenia Warmii i poznania jej historii, a szczególnie do nawiedzenia miejsc, w których od wieków do dziś zdarzają się cuda.

Dziękuję współpielgrzymom, księdzu proboszczowi, a nade wszystko Panu Bogu.
Był to dla mnie czas pogłębienia kontaktu z Nim.

Krysia

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.