W dniach 27-28 lutego 2023 r. w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się sympozjum pt. „Ku trzeźwości z Kościołem”. W drugim dniu tego wydarzenia udaliśmy się z reprezentantami Diecezjalnego Duszpasterstwa Trzeźwości, pod przewodnictwem ks. prał. Bogusława Głodowskiego. Sympozjum organizowane było w ramach wiosennej sesji Apostolstwa Trzeźwości. Co roku na to wydarzenie udaje się także grupa kleryków z naszego seminarium. Podobnie było także tym razem.

Homilia trzeźwościowa

Po przyjeździe do Torunia udaliśmy się na poranną Eucharystię do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, będący zarazem Przewodniczącym Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Eucharystię koncelebrował abp Adam Szal, metropolita przemyski oraz licznie zgromadzeni kapłani, w tym duszpasterze trzeźwości z całej Polski. Wśród duchowieństwa pojawiło się bardzo dużo księży diecezjalnych i zakonnych. Oczywiście nie zabrakło również przedstawicieli osób życia konsekrowanego.

W swojej homilii biskup z Łomży podkreślił jak ważne jest, abyśmy pielęgnowali i zabiegali o cnotę trzeźwości. Aby nie była ona trzeźwością stricte zewnętrzną, związaną tylko z utrzymywaniem abstynencji, lecz czymś, co nas zachwyca i w nas żyje. Zwrócił również uwagę na to, aby każdy człowiek rewidował swój stosunek do drugiego. Abyśmy stosując przykazanie miłości w swoim życiu, nigdy nie zapomnieli o tych, którzy pogrążeni są w różnorakich nałogach. Natomiast dla potrzebujących, abyśmy byli duchową i materialną podporą.

Troska Kościoła

Po zakończonej Eucharystii wszyscy udaliśmy się do AKSiM, gdzie w sali konferencyjnej rozpoczął się pierwszy panel drugiego dnia sympozjum. Pierwszym prelegentem był bp Tadeusz Bronakowski. W referacie zatytułowanym „Ku Trzeźwości z Kościołem” hierarcha odnosił się do wpływu Kościoła katolickiego na wychowywanie w trzeźwości oraz pomoc osobom uzależnionym. W swojej prelekcji podkreślił, że nauczanie Kościoła o trzeźwości odwołuje się w pierwszej kolejności do słowa Bożego. Tam też znajdziemy liczne napomnienia o zachowaniu umiaru w spożywaniu alkoholu, ostrzeżenie przed pijaństwem oraz pochwałę abstynencji.

Podczas swojego wykładu biskup podawał konkretne przykłady duchownych, którzy wykazywali szczególną troskę o osoby dotknięte uzależnieniem, w tym papieży np.: Piusa II i Piusa XI, jak i szereg świętych oraz błogosławionych m. in.: sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Michała Sopoćkę i św. Maksymiliana Marię Kolbego.

Niezbędna jest profilaktyka

Kolejną prelekcję wygłosił wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi – Henryk Kowalczyk. W swoim wykładzie zwrócił słuszną uwagę na fakt, iż państwo i samorządy powinny z taką samą troską, jak dbają o osoby uzależnione, zadbać o profilaktykę uzależnienia, aby osób zniewolonych przez nałóg nie przybywało. Minister zaznaczył, że ograniczenie dostępu do alkoholu jest możliwe tylko przy udziale poparcia społecznego. Dlatego też inicjatywa związana z wychowywaniem w trzeźwości musi przebijać się do ludzi poprzez edukację – konferencje i szkolenia trzeźwościowe.

Wiceprezes wykorzystał również swój czas przy mównicy, by podzielić się swoim świadectwem – jako członka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i wieloletniego abstynenta. Zwrócił uwagę na to, iż nasze własne doświadczenie trzeźwego życia może być zapalnikiem do zmian nawet na szczeblu samorządowym i państwowym.

Kl. Bartłomiej Cytowski

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.