Te słowa modlitwy wypowiada leżąc krzyżem ksiądz Piotr bohater „Dziadów” Adama Mickiewicza. Jego bezgraniczna pokora wobec Boga mogłaby stanowić przykład dla wielu z nas dążących do nawrócenia.

Czas szybko płynie. Niedawno świętowaliśmy Narodzenie Pana Jezusa, a już za nami Jego Ofiarowanie w Świątyni. Ksiądz Proboszcz pobłogosławił nasze gromnice. Zanieśliśmy światło do domów, aby zapewnić bliskim błogosławieństwo, zgodę, i miłość. Ale przede wszystkim szczególną opiekę Matki Bożej.

Teraz dobiega końca czas karnawału. Jakże innego od dotychczasowych. Nie było w tym roku balów, tańców, spotkań towarzyskich. Nie pozwolił na to wszechobecny wirus. A teraz nadchodzi czterdziestodniowy post. Rozpoczyna go Środa Popielcowa – szczególny dzień w kalendarzu liturgicznym. Nasze głowy posypane zostaną popiołem, który jest znakiem przemijania i kruchości ludzkiego życia. Ale jest także symbolem oczyszczenia. Oczyszczenie natomiast to niezbędny element na drodze do nawrócenia.

W jednej z homilii wygłoszonej w Środę Popielcową śp. ksiądz Piotr Pawlukiewicz nawiązał do zapomnianego już dziś zwyczaju czyszczenia sreber popiołem. My też „brudzimy” się jak te sztućce i pamiątki rodowe. Dlatego trzeba nas oczyścić. Popiół dokona tego najlepiej. Ksiądz wypowie przy tym słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" albo: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Wielki Post jest czasem na zrobienie miejsca dla Pana Boga w naszym życiu. Dla niektórych przygotowaniem do jedynej w roku „wielkanocnej spowiedzi”. Podejmowane w tym okresie wyrzeczenia i post mają wzmocnić naszą wiarę i pokorę, pomóc w wytrwaniu w pokucie i przygotowaniu do Świąt Wielkanocnych. Trzeba zniszczyć grzech, aby w jego miejsce narodził się nowy człowiek. To czas na odnalezienie właściwych proporcji, relacji, właściwej perspektywy.  Odpowiedź na pytanie: co jest w moim życiu ważne. Pomocą mogą być słowa księdza Jacka Laskowskiego „Z przemyśleń na czas Wielkiego Postu”:

Pamiętaj:

nie przemieni cię czas,

nie zmienią cię wydarzenia,

nie uczynią cię lepszym ludzie,

nawrócenie nie dokona się siłą naszej woli – bo tak ci się zachciało.

Więc co?

MIŁOŚĆ przemienia ludzi, ciebie, i mnie,

MIŁOŚĆ zmienia świat,

MIŁOŚĆ czyni życie pięknym.

BÓG JEST MIŁOŚCIĄ!

Ja zwracam swe życie ku Bogu,

a On dokonuje reszty: przemiany, nawrócenia . . .

Wykorzystując nadchodzący czas Wielkiego Postu postarajmy się zwrócić swe życie ku Bogu. Zacznijmy choćby od uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych czy też piątkowych nabożeństwach drogi krzyżowej. A ON dokona reszty: przemiany i nawrócenia.

Magda

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.