Od 1 listopada nasza parafia włączyła się w trwającą przez 8 dni, tj. przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, inicjatywę modlitewną pod nazwą Różaniec do Granic Nieba. Jest to narodowa mobilizacja w intencji obrony życia, która zbiegła się zupełnie niezamierzenie z czasem protestów, wybuchów złości i niezadowolenia zwolenników aborcji. Jak twierdzi współorganizator akcji Maciej Bodasiński, wydarzenie to zostało zaplanowane przez Pana Boga, żeby stanowić duchowy opór dla tego co się dzieje dziś wokół nas. Uważa on, że nadszedł moment sprawdzenia w praktyce naszej wiary, pokazania czy potrafię „zło dobrem zwyciężać”. Te słowa św. Pawła, powtarzane często przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, stanowią dla nas wyzwanie.
Jak mówią organizatorzy akcja ta ma być również wynagrodzeniem wobec dzieci, które przez nasze grzechy lub zaniedbania nie mogły przyjść na świat, oraz pokutą za te grzechy i prośbą skierowaną do Boga o miłosierdzie. Celem tej modlitwy jest także pojednanie z dziećmi, które zostały zabite przed narodzeniem.
Składa się ona z 4 części. W pierwszej przepraszamy Pana Boga za wszystkie krzywdy, które spotkały nienarodzone dzieci, za odbieranie im życia. W drugiej przepraszamy te dzieci i jednocześnie prosimy je o modlitwę za nas. Organizatorzy, „tajnym planem” nazywają powołanie potężnej armii dusz dzieci nienarodzonych, aby prosić je o wstawiennictwo u Pana Boga.
Kolejnym etapem modlitwy jest pokutny Psalm 51 – Psalm Króla Dawida, w którym zwraca się (a wraz z nim my) do Boga prosząc o wybaczenie popełnionych grzechów spowodowanych ludzką słabością. Odwołuje się w nim do łaskawości, miłosierdzia i wszechmocy Boga. Zakończeniem modlitwy jest część Bolesna Różańca Świętego.
Różaniec do Granic Nieba jest ważną i szlachetną inicjatywą, szczególnie na tle ostatnich wydarzeń. Dotyczy bezcennego skarbu życia, widzenia go we właściwym świetle. Nie tylko ludzkim, ale i Bożym. Podczas homilii na jednej z mszy odprawianych w ramach Różańca do Granic Nieba, ksiądz nawoływał do tego, aby okazywać wdzięczność Temu, Który nas życiem obdarował. Aby za to życie każdego dnia godnie dziękować swoją postawą i swoimi decyzjami. Tłumaczył, że to, co dokonuje się na szczerej, dojrzałej modlitwie jest odpowiedzią na obdarowanie. Wskazał też, że problemem w dzisiejszym świecie jest to, że wielu z nas zagubiło właściwą hierarchię. Dlatego też potrzebne są takie wydarzenia, które małymi krokami doprowadzą do odbudowy ponadczasowych wartości.
Podobno ponad 15 tysięcy parafii i innych miejsc modlitwy na świecie włączyło się do akcji Różaniec do Granic Nieba. Są to i parafie, klasztory, domy zakonne, hospicja, zakłady karne, przydrożne krzyże, pod którymi ludzie spotykają się na modlitwie, ale również domy, w których wspólnie modlą się całe rodziny.
Nawet Papież Franciszek na Audiencji Generalnej w Watykanie 4 listopada, pozdrawiając Polaków, wspomniał o trwającej w tym tygodniu w całej Polsce wspólnej modlitwie jednoczącej rodziny i parafie. Powiedział: „Niech to błaganie, zanoszone do nieba przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej, wyjedna uzdrowienie ran związanych z utratą dzieci nienarodzonych, przebaczenie grzechów, dar pojednania oraz napełni Wasze serca nadzieją i pokojem”.
Magda
Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.