Chociaż jeszcze wakacje to z pewnością już po półmetku. Zbliża się czas aby zastanowić się przed jakimi problemami staniemy w nadchodzącym roku szkolnym. Rodzice powinni mieć świadomość, że mają prawo do wpływu na sposób kształcenia i wychowywania ich dzieci w szkole. Powstaje pytanie bardzo ważne: jakie wartości szkoła powinna przekazywać naszym dzieciom i jak egzekwować od szkoły realizację tych naszych wymagań.

            Odpowiedź na pierwszą część pytania nie jest z pozoru trudna, bo rodzice wiedzą jaki mają system wartości i z całą pewnością chcieliby aby takie wartości były przekazywane ich dzieciom w szkole. Co zrobić jednak aby szkoła respektowała nasze oczekiwania.

            W rozwiązaniu tych problemów pomagają informacje i instrukcje zamieszczone na stronie Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Na stronie tej znajduje się „Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą” czyli normy dotyczące prewencji nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Załącznikiem do tego dokumentu jest między innymi wzór oświadczenia jakie rodzice powinni złożyć w szkole, aby uchronić swoje dziecko oraz inne dzieci przed przekazywaniem im treści nie akceptowanych przez składającego oświadczenie. Oto fragment sugerowanego przez Archidiecezję Szczecińsko – Kamieńską oświadczenia:

„Oświadczam, że nie wyrażam zgody na uczestnictwo mojego dziecka …………………………………………….………, ur. …………………………………… w lekcjach/zajęciach/warsztatach/spotkaniach/pogadankach/apelach/projekcjach filmów/wyjściach pozaszkolnych (teatr, kino, muzeum, biblioteka, zajęcia sportowe) oraz wszelkich innych wydarzeniach organizowanych na terenie szkoły lub poza nią, których program w całości lub częściowo nawiązuje do wymienionych zagadnień: edukacja seksualna, antykoncepcja, profilaktyka ciąż wśród nieletnich i chorób przenoszonych drogą płciową (np. AIDS), dojrzewanie i dorastanie, równość, tolerancja, różnorodność, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu, przeciwdziałanie przemocy, LGBT, homofobia, tożsamość płciowa, gender.”

Moim zdaniem wskazywanie rodzicom jak praktycznie mają realizować swoje prawo do wychowania i kształcenia dzieci jest godne pochwały. Rodzice mają prawo i obowiązek rozważyć jaka tematyka zajęć w szkole może zagrażać wrażliwości dziecka i w niewłaściwy sposób kształtować jego postawę. Poważne wątpliwości, moim zdaniem, budzi sugestia adresowana do rodziców, aby tematem kształcenia ich dzieci nie były zagadnienia dotyczące: równości, tolerancji, różnorodności, przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu, przeciwdziałaniu przemocy. W chrześcijańskich rodzinach każda sfera życia winna być kształtowana poprzez treści ewangeliczne.

Każdy rodzic, który zdecyduje się złożyć w szkole proponowane przez Archidiecezję oświadczenie, winien samodzielnie rozważyć w swym sumieniu czy zajęcia w szkole na których propaguje się takie wartości jak równość tolerancja, szacunek dla różnorodności, przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy, służą kształtowaniu sumień naszych dzieci zgodnie z wolą rodziców.

            Ocen tych należało by dokonać kierując się treścią Ewangelii i zadając sobie pytania:

– czy Chrystus dzisiaj nie stawał by w obronie najsłabszych, dyskryminowanych, wykluczonych, poddawanych przemocy?

– czy poruszanie w szkole tych tematów uważamy za zbędne, szkodliwe a nawet niebezpieczne?

            Pomocą w zajęciu stanowiska może być wypowiedź papieża Franciszka z dnia 17 stycznia 2018 roku: „Świeccy (…) nie muszą powtarzać jak papugi tego, co mówimy. Klerykalizm zapomina, że widzialność i sakramentalność Kościoła przynależy do całego Ludu Bożego, a nie tylko do nielicznych wybranych I oświeconych.”

Barbara

Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.