Czy miłosierdzie może być skandalem?

 Zaintrygował mnie tytuł książki bp Grzegorza Rysia "Skandal miłosierdzia". Znając jego wypowiedzi i kilka publikacji, tym chętniej sięgnąłem po tę książkę.

 Autor opiera się na kilku przypowieściach ewangelicznych, gdzie pojawia się fenomen miłosierdzia. Czy miłosierdzie jest przeciwstawne sprawiedliwości, czy może ją dopełnia?. Miłosierdzie było skandalem w czasach Jezusa, jest i dzisiaj. Sprawiedliwości chętnie przyklaskujemy, ale często mamy problem z miłosierdziem.

 Czy nie blisko mi do postawy starszego brata z przypowieści o miłosiernym ojcu syna marnotrawnego?

 Czy nie próbuję czasem Bogu wyznaczać ram Jego miłosierdzia?

 Sam miłosierdzia oczekuję ale czy nie próbuję ograniczać Jego miłosierdzia wobec innych?

 Czy sam jestem miłosierny ? Wszak " miłosierni, miłosierdzia dostąpią".

 Książka nie jest gruba ale jest dobrym materiałem do przemyśleń. Polecam tę lekturę na lato Roku Miłosierdzia i nie tylko.

 Darek

 Ksiądz biskup Grzegorz Ryś jest kaznodzieją niezwykłym i swoimi licznymi publikacjami intryguje, zdumiewa, uczy i zmusza do refleksji. Opinia Darka o książce „Skandal miłosierdzia” jest podzielana przez wielu czytelników. Ja chciałabym polecić jeszcze dwie inne książki tego autora a mianowicie

 1. „Wiara z lewej, prawej i Bożej strony” – to zapis rekolekcji, które głosił w ciągu 25 lat, zanim został biskupem. Ksiądz Tomasz Jaklewicz  w „Gościu Niedzielnym” tak pisze: „Biskup Grzegorz Ryś jest kaznodzieją zjawiskowym. Nie przynudza, nie powtarza frazesów. Jego kazania, rekolekcje, konferencje zawsze przynoszą coś świeżego, odkrywczego. Zapraszają do rewizji poglądów i co najważniejsze, do nawrócenia. Może to po prostu nowość słowa Bożego, ale zasługą bp. Rysia jest to, że potrafi ją ukazać przed słuchaczami i czytelnikami. Na czym polega siła tych biblijnych rozważań? Chyba na tym, że mówi do nas ktoś, kto sam wierzy, modli się, szuka, pyta. Książka znakomita jako rekolekcje do prywatnego odprawienia lub jako, co daj Boże, natchnienie dla kaznodziejów.”

 2. „Na początku był Chrystus” – katolik, luteranin i prawosławny w szczerym dialogu o polskim chrześcijaństwie wczoraj i dziś. Jubileusz 1050-lecia chrześcijaństwa na ziemiach polskich jest świętem wszystkich ochrzczonych, nie tylko katolików. Choć chrześcijanie są podzieleni, Chrystus jest jeden. Bp Grzegorz Ryś zaprasza swoich braci w biskupstwie, by wspólnie zastanowić się nad łączącymi nas pytaniami: Jakie jest miejsce religii w nowej rzeczywistości? Czy Polska jest dziś krajem chrześcijańskim? Czy jedność jest jeszcze możliwa? Na czym polega rewolucyjna moc Ewangelii?

 Lektura ta w jakiś szczególny sposób powinna zainteresować nas, mieszkańców pogranicza. Tereny Świnoujścia zamieszkiwali przed wojną przede wszystkim protestanci. Dzisiaj odwiedzamy znajdujące się w pobliżu świątynie protestanckie. Co wiemy o naszych braciach chrześcijanach „za miedzą”. Wiedząc niewiele, niewiele możemy rozumieć.

 Czytajmy więc książki biskupa Grzegorza Rysia.

 Barbara

 Nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.