Narodziny które zmieniły świat cz. 2

Zgodnie z Bullą podczas Roku Jubileuszowego 2025 istnieje dodatkowa możliwość zyskiwania odpustu zupełnego. Odpust ten można także ofiarować w intencji wiernych zmarłych. Wierni odpowiednio usposobieni, a więc w duchu prawdziwej skruchy za własne grzechy, wzbudziwszy wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od każdego grzechu, także powszedniego, po sakramentalnej spowiedzi, przyjęciu Komunii Świętej, wyznaniu wiary i modlitwie w intencjach Ojca Świętego, mogą uzyskać tę łaskę w czasie trwania Roku Jubileuszowego w następujących okolicznościach:

Zgodnie z Bullą  Spes non confundit  oraz dekretem Penitencjarii Apostolskiej  0 uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025, istnieje dodatkowa możliwość zyskiwania odpustu zupełnego, Odpust ten można także ofiarować w intencji wiernych zmarłych. Wierni odpowiednio usposobieni, a więc w duchu prawdziwej skruchy za własne grzechy, wzbudziwszy wewnętrzną postawę całkowitego oderwania od każdego grzechu, także powszedniego, po sakramentalnej spowiedzi, przyjęciu Komunii Świętej, wyznaniu wiary i modlitwie w intencjach Ojca Świętego, mogą uzyskać tę łaskę w czasie trwania Roku Jubileuszowego, tj. od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r., w następujących okolicznościach: 

1. Wszyscy wierni, którzy odbędą pielgrzymkę do wybranego Kościoła Stacyjnego Roku Jubileuszowego, którymi na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, wskazuję i ustanawiam:

– Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie 

– Konkatedrę pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim 

– Bazylikę pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie 

– Sanktuarium Matki Bożej w Brzesku 

– Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie 

– Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku 

– Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku 

– Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach 

– Sanktuarium Pani Fatimskiej w Szczecinie 

– Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie 

– Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu 

– Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie 

– Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu 

Wierni pielgrzymując do jednej z tych świątyń będą mogli uzyskać odpust zupełny gdy – oprócz zwykłych warunków uzyskania odpustu – będą pobożnie uczestniczyć w jednej z następujących praktyk: Mszy świętej, nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin, drodze krzyżowej, różańcu, recytacji hymnu ,,Akatyst” lub w nabożeństwie pokutnym, które zakończą indywidualną spowiedzią. 

Wierni będą mogli uzyskać podobnie odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie i pobożnie nawiedzą dowolne miejsce jubileuszowe, gdzie przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą ,,Ojcze nasz”, wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny. 

2. Wierni prawdziwie skruszeni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w uroczystych celebracjach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu miejsc jubileuszowych z ważnych powodów (chorzy, osoby starsze i z niepełnosprawnością, siostry i mnisi klauzurowi, osadzeni w więzieniach, a także ci, którzy w szpitalu lub w innych miejscach opieki stale posługują chorym), uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczeni duchowo z wiernymi obecnymi, zwłaszcza w momentach, w których słowa Ojca Świętego lub biskupów diecezjalnych są przekazywane za pośrednictwem środków masowej komunikacji, w swoim domu lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda (np. w kaplicy klasztornej, w szpitalu, w domu opieki, w więzieniu), odmówią Ojcze nasz, wyznanie wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny, ofiarowując swoje cierpienia lub życiowe trudności. 

3. Podobnie wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli udadzą się w celu odwiedzenia i poświęcenia właściwego czasu braciom znajdującym się w potrzebie lub w trudnej sytuacji (osobom chorym, samotnym, starszym i z niepełnosprawnością oraz więźniom), pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa i wypełniając zwykłe warunki duchowe, sakramentalne i modlitewne. 

4. Pomimo zasady, że dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny wierni, jeśli prawowicie przystąpią po raz drugi tego samego dnia do sakramentu Komunii w ramach celebracji eucharystycznej, będą mogli uzyskać dwukrotnie odpust zupełny tego samego dnia, obowiązujący jedynie za zmarłych.

5. Jubileuszowy odpust zupełny można osiągnąć także przez działania wyrażające w sposób konkretny i bezinteresowny ducha pokuty odkrywając na nowo pokutną wartość piątku: powstrzymanie się w duchu pokuty przynajmniej przez jeden dzień od błahych rozrywek (realnych, ale także wirtualnych, oferowanych np. przez media i sieci społecznościowe) oraz od zbędnej konsumpcji (np. praktyka postu lub wstrzemięźliwości zgodna z ogólnymi normami Kościoła i zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski), połączona z przekazaniem odpowiedniej jałmużny na rzecz ubogich; wspieranie dzieł o charakterze religijnym lub socjalnym, zwłaszcza na rzecz obrony i ochrony życia na wszystkich jego etapach oraz samej jakości życia, opuszczonych dzieci, młodzieży zmagającej się trudnościami, starców potrzebujących opieki lub samotnych, migrantów z różnych krajów. 

Ponadto, w celu ułatwienia zadań spowiednikom, Penitencjaria Apostolska, z upoważnienia Ojca Świętego, stanowi, że kapłani, którzy towarzyszą lub przyłączają się do pielgrzymek jubileuszowych poza własną diecezją, mogą korzystać z tych samych uprawnień, jakie zostały im powierzone w ich własnej diecezji przez prawowity organ.

Powyższy Dekret jest ważny jedynie w czasie trwania Roku Jubileuszu 2025.

       Na owocne przeżywanie Roku Jubileuszowego 2025 z serca błogosławię + Wiesław Śmigiel 

Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński 

Elżbieta

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.