czyli Narodziny które zmieniły świat cz. 1

Jubileusz, czyli Rok Święty, to szczególne wydarzenie religijne w Kościele katolickim, jest to czas odpustu zupełnego, czas pojednania, nawrócenia i odpuszczenia grzechów. Jest to okazja do wielkiego duchowego wzrostu. Jest on również po to by promować świętość życia i do tej świętości zachęcać. Rok Jubileuszowy zatem jest przede wszystkim rokiem Chrystusa.

Pochodzenie Jubileuszu sięga starożytnej żydowskiej tradycji Yovel, która była obchodzona co pięćdziesiąt lat. Żydowski Jubileusz dotyczył głównie ziemi, własności i praw do ziemi. Ten szczególny okres obejmował szereg praktyk, w tym zwrot ziemi jej byłym właścicielom, anulowanie długów, uwolnienie niewolników i więźniów, odpoczynek ziemi oraz szczególną manifestację boskiego miłosierdzia.

I narodził się Jezus, który mówi: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana. (Łk 4,18-19)

22 lutego 1300 roku papież Bonifacy VIII swoją papieską bullą ustanowił pierwszy Jubileusz odnosząc się do wspomnianej wcześniej żydowskiej tradycji Yovel. Początkowo planowano, że Rok Święty będzie odbywał się co 100 lat. Dopiero później, wraz z papieżem Klemensem VI (1350 r.), przedział czasowy został skrócony do 50 lat, podobnie jak w starożytnym żydowskim Roku Świętym. Ostatecznie w 1475 roku papież Paweł II ustanowił Jubileusz co 25 lat.

Inauguracja Roku Świętego wiąże się z wielką ceremonią otwarcia Świętych Drzwi Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie (Porta Santa). Otwarcie Drzwi Świętych nie tylko wyznacza początek Roku Świętego, ale także stanowi potężny duchowy symbol dla chrześcijan. Podczas Jubileuszu drzwi te, zwykle zamurowane, są otwierane, a przejście przez nie umożliwia wiernym uzyskanie odpustu zupełnego, czyli całkowitego odpuszczenia kar za grzechy, odpuszczone już co do winy w spowiedzi. Drzwi Święte mają również głębokie znaczenie symboliczne. W Piśmie Świętym drzwi są często postrzegane jako brama, przez którą chwała Boża wchodzi do świątyni i do ludzkiej duszy. Symbolika tych otwartych drzwi wskazuje na Jezusa, który powiedział o sobie: Ja jestem bramą, czyli dla nas jedyną i ostateczną możliwością zbawienia. Święte Drzwi pozostają otwarte przez cały Rok Jubileuszowy.

Ostatni Rok Święty to wyjątkowe święto wiary, które pozostawiło głębokie ślady w historii Kościoła i świata początku trzeciego milenium, czyli Wielki Jubileusz Roku 2000 – obchody wejścia Kościoła katolickiego w III tysiąclecie, zainicjowane przez Jana Pawła II jako Rok Jubileuszowy. Trwały od 24 grudnia 1999 do 6 stycznia 2001 roku.

Otwierając Święte Drzwi w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie 24 grudnia o 19.oo papież Franciszek uroczyście zainaugurował Rok Święty 2025 zapowiedziany Bullą „Spes non confundit”. Przeżywamy go pod hasłem „PIELGRZYMI NADZIEI”. Zakończy się 6 stycznia 2026 roku. Natomiast 29 grudnia 2024 r. był dniem rozpoczęcia Roku Jubileuszowego we wszystkich katedrach i konkatedrach.

Ojciec Święty Franciszek zachęca by Rok ten był czasem kontemplacji tajemnicy chrześcijańskiej nadziei, o której św. Paweł pisze, że ,nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5,1-2.5). Wtedy Kościół stanie się skutecznym znakiem obecności i działania Boga w świecie.

Tę nadzieję zakorzenioną w Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał, chcemy wychwalać i głosić całemu światu.

Elżbieta

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.