Gazetka 14.12.2014
W ostatnim numerze gazetki zadaliśmy sobie i naszym czytelnikom szereg pytań dotyczących polepszenia kondycji katolickich małżeństw i katolickich rodzin.
Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na dwa pytania, a mianowicie, jakie wymogi stawia przed nami Kościół w tym zakresie oraz jak Kościół przygotowuje do sakramentu małżeństwa i do życia w rodzinie?
Najpierw kwestie czysto formalne. Aby zawrzeć związek małżeński narzeczeni mają obowiązek przedłożyć proboszczowi:
1. aktualne świadectwo chrztu zawierające informację, że zostaje wydane w celu zawarcia małżeństwa,
2. zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o możliwości zawarcia związku małżeńskiego w świetle polskiego prawa (w przypadku, kiedy zawierany jest ślub konkordatowy),
3. zaświadczenie o zawarciu związku małżeńskiego przed Urzędem Stanu Cywilnego (jeśli wcześniej taki związek zawarto),
4. świadectwo ukończenia katechezy w szkole,
5. świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej.
Po spełnieniu tych warunków formalnych ksiądz przeprowadza z narzeczonymi, z każdym z osobna, rozmowę kanoniczno – duszpasterską i z rozmowy tej sporządza protokół. W trakcie tej rozmowy narzeczeni odpowiadają na wiele pytań. Dotyczą one między innymi danych personalnych, zawodu, wykształcenia, wyznania, odbytej katechizacji a także tego jak dawno narzeczeni znają się, czy ich rodzice się znają, jaki jest stosunek rodziców do decyzji o zawarciu związku małżeńskiego, co wiedzą o stanie zdrowia przyszłego małżonka i ewentualnych nałogach, czy zgadzają się z nauką Kościoła w sprawach rodziny, czy nie czują się przymuszani do zawarcia małżeństwa?
Dlaczego tyle pytań, i czemu to służy? Otóż szczera odpowiedź na postawione przez księdza pytania pozwala dostrzec niektóre przeszkody do zawarcia ślubu, przestrzec przed niebezpieczeństwami a w niektórych sytuacjach udzielić narzeczonym pomocy. Przeprowadzenie tego kanoniczego badania ma przede wszystkim zapewnić ważność i godziwość ślubu.
Spełnienie wskazanych powyżej wymagań formalnych, chociaż konieczne, nie ma znaczącego wpływu na jakość zawieranego małżeństwa. Zapytać więc trzeba jak Kościół przygotowuje młodych ludzi do tego sakramentu, aby małżeństwo katolickie jak najlepiej funkcjonowało?
Przygotowanie do małżeństwa, zgodnie z programem przedstawionym przez biskupów polskich, winno być prowadzone w trzech etapach. Jest to tak zwane przygotowanie dalsze, przygotowanie bliższe, oraz przygotowanie bezpośrednie.
Pierwsze i drugie jest prowadzone w ramach katechizacji rodzinnej i szkolnej, trzecie winien przeprowadzić kapłan przy pomocy ekspertów.
Jak w praktyce wygląda przygotowanie do sakramentu małżeństwa, jaki jest najogólniej program katechezy w zakresie przygotowania do małżeństwa, w jakim stopniu program katechezy odzwierciedla potrzeby słuchaczy a także jak wygląda ten problem w naszej parafii i naszym dekanacie? Spróbujemy się tego dowiedzieć.
Księdzu Ignacemu z okazji 28 rocznicy święceń kapłańskich życzenia radości, którą niesie z sobą kapłaństwo -przesyła redakcja
Kontakt z redakcją Gazetki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.