Spotykamy się od 2004 roku, czyli od 20 lat. W ostatnim czasie dążymy aby nasze spotkania odbywały się co najmniej 2 razy w miesiącu.
Każde spotkanie poprzedzamy uczestnictwem w liturgii Mszy św., w której staramy się aktywnie uczestniczyć: służąc przy ołtarzu, czytając Słowo czy wypowiadając modlitwę wiernych. Naszą potrzebą serca jest adoracja Pana Jezusa przed Najświętszym Sakramentem, którą realizujemy w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Modlimy się wtedy szczególnie w intencji naszych kapłanów. Naszą tradycją są świąteczne odwiedziny w Domu Uczennic Krzyża w Przytorze, które są zawsze radosnym, siostrzano-braterskim spotkaniem, przy śpiewie kolęd i dobrym jedzonku.
W naszych spotkaniach aktywnie towarzyszą ks. Ignacy i Siostry Uczennice Krzyża. Od 2022 roku Siostra Estera Serafin.
Jedno ze spotkań miesięcznych staramy się poświęcić rozważaniu fragmentu Pisma św., które Kościół proponuje na dzień, w którym się spotykamy. Jest to zawsze poprzedzone modlitwą do Ducha św., aby uzdolnił nas do rozważania naszej codzienności w świetle tego Słowa. W 2023 roku drugie spotkania w miesiącu poświęcone były rozważaniom nad kolejnymi wersetami modlitwy "Ojcze nasz". Na każde takie spotkanie Siostra Estera rozsyłała krótkie wprowadzenie / rozważanie. Każde takie wprowadzenie dodatkowo inspirowało nas do własnego odczytania i zrozumienia danego wersetu modlitwy, który podarował nam sam Jezus za pośrednictwem Apostołów, którzy poprosili Go o to, aby nauczył ich: jak się mają modlić ?
Sami byliśmy zadziwieni jak ta Jezusowa modlitwa w każdym z nas wybrzmiewa inaczej. Znaleźliśmy w niej również wiele tego co nas łączy. Jak choćby to, że modlimy się "Ojcze nasz" a nie "Ojcze mój". Ta modlitwa ma szczególną moc jak wypowiadamy ją razem, jest potwierdzeniem tego, jak wielkim darem dla nas jest Wspólnota Kościoła, która jest wspólnotą wspólnot : Kościoła powszechnego, diecezjalnego, parafialnej czy Grupy Czwartkowej, którą z przymrużeniem oka nazywamy naszą G4. Dostrzegliśmy trzy główne, różne wymiary tej modlitwy. Chwalebny – na początku („święć się Imię Twoje”), błagalny („Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”). Modlitwa Ojcze nasz jest również egzorcyzmem i gorliwą prośbą o uwolnienie nas od działania złego, o którego niszczącej obecności dookoła i w naszym życiu nie powinniśmy zapominać („nie wódź nas na pokuszenie, ale zbaw nas od złego”. Niezwykle ważnym odkryciem w naszych rozważaniach było uświadomienie sobie istoty Bożego Miłosierdzia, w którym musimy odnaleźć również miejsce na nasze przebaczenie („odpuść nam nasze winy jako i my przebaczamy naszym winowajcom”). Bo nie ma dla nas Bożego przebaczenia, bez naszego przebaczenia innym. W trakcie naszych spotkań znajdujemy również czas na wymianę myśli dot. bieżących spraw, którymi żyjemy, a dotyczą one również naszego Kościoła. Lubimy razem wyjeżdżać i nawiedzać święte miejsca. W tym roku, jak Bóg da, odwiedzimy Rzym, w przededniu ogłoszonego przez Papieża Franciszka Roku Świętego. Będziemy tam, u grobu pierwszych apostołów i męczenników, pamiętać również o wszystkich członkach naszej Wspólnoty Parafialnej.
Grażyna i Adam