Powierzaliśmy również Bożej Opatrzności, za wstawiennictwem św. Józefa, naszego gdańskiego alumna Bartka, który był  przewodnikiem drugiego dnia – w Gdańsku Oliwie. Bartek umożliwił nam wejście na zaplecze seminaryjnych i katedralnych pomieszczeń i poprowadził na podniosły koncert oliwskich organów. Wcześniej mieliśmy możliwość zwiedzenia nowoczesnego i interaktywnego muzeum II Wojny Światowej i gdańskiej starówki, po której oprowadził nas Wiesław, który znakomicie odnalazł się jako przewodnik. Zresztą nie jedyny to Wiesław w naszym gronie, który objawił swoje przewodnickie talenty na kaszubskiej ziemi.

To niezwykle budujące jak wielu z współbraci dzieli się w trakcie pielgrzymki swoimi talentami. Jedni ochoczo rozważają tajemnice różańcowe inni prowadzą koronkę do Miłosierdzia Bożego. Naszą szczególnie ulubioną modlitwą jest modlitwa różańcowa. Czy wyobrażacie sobie jaką moc daje modlitwa wzajemna pradziadków, dziadków, synów i wnuków za siebie nawzajem, za nasze rodziny? W naszym gronie są bracia z różnych parafii Szczecina, Kołbacza, Wolina, Międzyzdrojów i Świnoujścia i z różnych pokoleń. Czy doświadczyliście kiedykolwiek mocy płynącej z modlitwy prowadzonej i animowanej przez ojca z synem? W to włączają się bracia, którzy myślą dopiero o małżeństwie. Dużo modlimy się za nasze dzieci i kobiety: żony i mamy, bo One są naszymi najlepszymi przyjaciółkami w poszukiwaniu wspólnej drogi do Boga. Bywa, że w trakcie pielgrzymiej drogi łączymy się z nimi przez komórki i wyśpiewujemy męskim chórem ulubione hity naszej wybranki.

Dużo śpiewamy nieśpiewanych na co dzień pieśni do św. Józefa. Ignacy opracował specjalny śpiewnik i ciągle rozbudowuje go o kolejne teksty. „Powiedz co czułeś” – to jedna z naszych ulubionych pieśni, która wprowadza w historię życia św. Rodziny , pokazując trudną rolę jaką Bóg powierzył Józefowi.

„Powiedz, co czułeś, Józefie święty, gdyś siadał wraz z Miriam przy stole
i zwykłym chlebem Jezusa karmił Chleb Żywy wszech pokoleń”.

Przejazd autokarem to również czas ciekawych dysput historycznych i krajoznawczych. Stałym elementem jest śpiew pieśni patriotycznych do których znakomicie i kompetentnie wprowadza Waldek. W tym roku miało to dodatkowe znaczenie ponieważ odwiedziliśmy dwa przejmujące miejsca – Piaśnicę – miejsce martyrologii Kaszubów oraz nowoczesne Muzeum II Wojny Światowej Gdańsku. Oba te miejsca były okazją do zadumy nad bezsensem wojny, okazaniem wdzięczności Tym, którzy oddali często swoje młode życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w Wolnej Polsce. Dziękowaliśmy za życie bez wojny na naszych terenach ale też prosiliśmy o pokój u najbliższych sąsiadów...

Adam

nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2014 Rzymskokatolicka parafia p.w. Śś. Stanisława i Bonifacego B.M.